Magyar (online)
Angol (online)
Spanyol (online)
Francia (online)
Német (online)
Olasz (online)

VideoVox - VersSzóKincsTár

Hallás utáni szövegértés fejlesztése és szókincsfejlesztés, -bővítés versek segítségével
Vershallgatás, versolvasás, verstanulás (anyanyelven és idegen nyelven)

magyar

A felhasználó itt kétféle megoldással találkozik; egyes videoklipeknél közülük csak egy szerepel, másoknál mind a kettő. Az "A" típus hagyományos lyukas szöveg (gap fill) típusú gyakorlat (zöld szín), a "B" típus nagyobb szabadságot biztosít a gyakorláskor: a felhasználó maga dönti el, hogy az egész versszöveget akarja-e saját maga újraírni a verses videó alapján, vagy adott, tetszőleges számú elemet belőle (kék szín). A feladathoz készítése közben, de bármikor utólag is, lexikai súgót is lehet csatolni.

A: Videó + szövegkiegészítés

A vers szövege lexikai elemek kihagyásával jelenik meg, melyek üres szövegmezőkbe írhatók be. Ha készült lexikai súgó a gyakorlathoz, amikor az egérmutatót valamely üres szövegmező fölé visszük, bal oldalon egy súgómezőben megjelenik az adott lexikai elem alapformája, valamint magyar (magyar szöveg esetén valamely idegen nyelvű) megfelelője. A Súgó információja csak addig látszik, amíg a kurzor az adott szövegmező fölött van. Ha kattintunk az adott szövegmezőre, azaz a beíráshoz elhelyezzük benne a kurzort, szintén eltűnik a Súgó tartalma. A videó alatt és fölött néhány gomb segíti a munkát. Fent kérhetjük az aktuális (a kurzort tartalmazó) elem megoldásának megadását, illetve a megoldás törlését, valamint a beírt megoldás ellenőrzését. Lent pedig kérhetjük az összes megoldás (a teljes szöveg) megjelenítését, illetve a szövegmezők tartalmának törlését, valamint a beírt megoldások ellenőrzését. Ez utóbbi esetben százalékos eredményt is kapunk, a a program a jó megoldásokat zöld, a hibásakat piros színnel jeleníti meg, hogy újabb kísérletet tehessünk a helyes megoldás megtalálására. Az ellenőrzést bármikor elvégezhetjük, majd tovább dolgozhatunk.

Juhász Gyula "Milyen volt..." című versét hallgatjuk Latinovits Zoltán előadásában. A gyakorlatot a felhasználó már egyszer elvégezte, és értékeltette a megoldását. Nem használta a súgót, így négy mezőt üresen hagyott, kettőt pdig hibásan írt be, a 15 kihagyott szóból 9-et írt be helyesen, az eredménye 60%. Most folytatja a munkát, és igénybe veszi a szósúgót is. Az egérkurzort az utolsó sor első szövegmezője fölé viszi, megjelenik balra fent a súgóinformáció: esetünkben "tavasz - spring", a beírandó elem alapformája, valamint az angol megfelelője. Lent a "Szósúgó nyelve:" címke után látjuk, hogy a gyakorlathoz készült angol és spanyol súgó.

B: Videó + a teljes vers rekonstruálása, illetve véletlenszerűen kihagyott elemekkel való kiegészítése

A vers szövegét teljes egészében elrejthetjük (Töröl gomb), ekkor minden betűt csillag helyettesít; vagy a szövegből tetszőleges számú véletlenszerűen kiválasztott szót jeleníthetünk meg kicsillagozva (Kihagyás: mező + Kihagy gomb). A hiányzó szavakat egyenként beírva a Szó: mezőbe, és az Enter billentyűt lenyomva lépésenként kiegészíthetjük, illetve rekonstruálhatjuk a szöveget. A kis- és nagybetűk megkülönböztetésére figyelni kell. Ha egy adott szóalak többször hiányzik a szövegben, csak egyszer kell helyesen beírni. A Szó: mező alatt levő két szám azt mutatja, hogy hány kihagyott szó van, és abból hányat állítottunk eddig helyre. Példánkban 25 kihagyás van, ezekből 19 szót írtunk eddig be, ezek zöld színnel jelennek meg a szövegben. A Súgó gombra kattintva válthatunk a kihagyott szavak (piros színnel való) megjelenítése, illetve újbóli elrejtése (piros színű csillagok) között. Ha a vers feldolgozásának célja a nyelvtanulás/nyelvtanítás, ideális esetben szósúgó is készül hozzá. Ekkor ha a kurzort bármely szó (vagy az azt helyettesítő csillagok) fölé visszük, a videó alatt megjelenik a szó szótári alakja, valamint magyar (magyar vers esetén valamilyen idegen nyelvű) jelentése is. Ha rákattintunk a szóra (a csillagsorra), pontosan a beírandó szóalak jelenik meg a szósúgóban. Ha nem készült szósúgó a gyakorlathoz, mindkét esetben a beírandó szóalak jelenik meg.

Radnóti Miklós "Nem tudhatom" című versét hallgatjuk Latinovits Zoltán előadásában. A gyakorlathoz nincs szósúgó, pl. a felhasználó/tanuló saját maga számára készítette. Véletlenszerűen 25 szót hagyott ki, azok közü edddig 19-et sikeresen beírt. Közben már kérte a súgó segítségét, beíratta a hiányzó szavakat, majd újra törölte őket, ezeket látjuk most piros csillagokkal helyettesítve, a már beírt elemek zöld színűek. Most a szósúgót is használja, az egérkurzort az első még hiányzó elem fölé viszi, és a videó alatt megjelenik a beírandó "néha" szó. (Ez a gyakorlat most nincs kiegészítve idegen nyelvi megfelelőkkel.)

magyar

Videovox -VersSzóKincs
Magyar
Arany János: A walesi bárdok (Sinkovits Imre) Csokonai Vitéz Mihály: A reményhez (Sztankay István) Juhász Gyula: Milyen volt... (Latinovits Zoltán) Petőfi Sándor: Szepetember végén (Hegedűs D. Géza) Petőfi Sándor: Az alföld (Latinovits Zoltán)
         
Petőfi Sándor: Egy gondolat bánt engemet (Török-Zselinszky) Petőfi Sándor: Füstbement terv (Mácsai Pál) Radnóti Miklós: Nem tudhatom (Latinovits Zoltán) Varró Dániel: Szösz néne Vörösmarty Mihály: A vén cigány (Latinovits Zoltán)
         
Juhász Gyula: Milyen volt... (Végvári Tamás) Arany János: Rege a csodaszarvasról Ady Endre: Őrizem a szemed (Latinovits Zoltán) József Attila: Reménytelenül (Latinovits Zoltán) Vörösmarty Mihály: Szózat (Bessenyei Ferenc)
         
Kölcsey Ferenc: Himnusz Arany János: Epilogus (Sinkovits Imre) Arany János: Szondi két apródja (Sinkovits Imre) Arany János: Családi kör (Gáspár Sándor) Arany János: Tölgyek alatt (Mensáros László)
         
Arany János: Toldi Előhang (Básti Lajos) Petőfi Sándor: Nemzeti dal (Sinkovits Imre) Ady Endre: Párisban járt az Ősz (Kaláka) József Attila: Mama (Latinovits Zoltán) Petőfi Sándor: István öcsémhez (Kaszás Gergő)
         
Petőfi Sándor: Kutyák dala, Farkasok dala
Petőfi Sándor: Anyám tyúkja (Mácsai Pál) Petőfi Sándor: Kutyák dala, Farkasok dala Ady Endre: A föl-földobott kő (Sinkovits Imre) Juhász Gyula: Anna örök (Avar István) Illyés Gyula: Haza a magasban (Sinkovits Imre)
         
József Attila: Eszmélet (Latinovits Zoltán, EN/ES) Ady Endre: Illés szekerén (Latinovits Zoltán, EN/ES) Petőfi Sándor: A Tisza (Hegedűs D. Géza) Janus Pannonius (Weöres Sándor): Egy dünántúli mandulafáról (Gálffi László) Balassi Bálint: Egy katonaének (Szabó Gyula)
         
     
Balassi Bálint: Hogy Júliára találék (Oszter Sándor) Ady Endre: Az én menyasszonyom (Pap Zoltán)